دومین همایش تهران هوشمند

دومین همایش و نمایشگاه بین المللی تهران هوشمند ۱۹ آذر ۹۷ با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات, رییس شورای شهر تهران, شهردار تهران, رییس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران و جمع گسترده ای از صاحب‌نظران و متخصصان حوزه‌های نوآوری و هوشمندسازی و میهمانانی از کشورهای مختلف جهان در برج میلاد تهران آغاز به‌کار کرد.

در مراسم آغازین این همایش و نمایشگاه دو روزه که بخش گسترده‌ای از فعالان استارت‌آپی حوزه‌های فناوری و ارتباطات هم حضور داشتند، دکتر محمد فرجود، مدیر عامل سازمان فاوای شهرداری تهران با اشاره به برنامه‌هایی که طی همایش سال گذشته تاکنون انجام شده است، گفت: ما نگاه خود را در گام اول و در فاز برنامه‌ریزی بر چالش‌های شهر متمرکز کرده‌ایم. در این مسیر از نظر مدیران ارشد شهری بهره بردیم و تعاریف و اسناد پشتیبان را در اختیار عموم گذاشتیم.
فرجود در ادامه با تاکید بر اینکه شهر هوشمند تنها در فناوری اطلاعات خلاصه نمی‌شود، گفت: برای تحقق شهر هوشمند به جز فناوری، مسیر تحول فرهنگی و زیرساختی را برای ارتقای زندگی شهروندان، پیش رو داریم.
مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران سپس بر نهادینه کردن تصمیم گیری مبتنی بر داده، تاکید کرده و گفت: تشریح برنامه تهران هوشمند، اعمال راهبردهای آن و ضرورت شفافیت و تصمیم‌گیری از مهمترین اقدامات مدیریت شهری در مسیر هوشمندسازی است.
وی همچنین مهمترین رکن هوشمندی را مشارکت شهروندان در مدیریت شهری دانست و با اشاره به گشایش اولین مرکز توسعه فناوری‌های شهر هوشمند با مشارکت دانشگاه صنعتی شریف گفت: توسعه نوآوری در شهر نیازمند مشارکت و حمایت است. در طول سال گذشته و با شروع برنامه تهران هوشمند، سعی کردیم با سایر شهرها و نهادهای دولتی، بخش خصوصی، شرکت‌های دانش بنیان و نوآور، مدیران ارشد شهری، دانشگاه ها و صاحب نظران و فعالین این عرصه در سطح بین المللی تعامل و مشارکت داشته باشیم. امیدواریم که این مشارکت ثمربخش باشد.
مهندس محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در این مراسم با تقدیر از سازمان فاوای شهرداری در آغاز حرکت به سمت هوشمندی گفت: به مرور می‌توانیم مصادیق هوشمندی را در تهران شاهد باشیم. شهرداری تهران در حال حاضر در جمع آوری و پردازش داده های شهری، هوشمند عمل می‌کند.
آذری جهرمی سپس با اشاره به توانمندی شهرداری تهران در مدیریت مدل اقتصادی شهر هوشمند گفت: با شکل‌گیری شهر هوشمند، اقتصاد هوشمند نیز شکل می‌گیرد. در این اقتصاد با آزادسازی منابع داده ای، فضای رقابتی یکسان و سالمی شکل گرفته و بخش خصوصی، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران نیز  در  این مراسم گفت: خوشبختانه استفاده بهینه از فناوری اطلاعات در اداره شهر ارتباط مستقیمی با شعارهای شورای شهر تهران دارد. انتظار عمومی این است که برای شفاف‌سازی و آگاهی افکار عمومی در مدیریت شهر مسیری را طی کنیم که شعارهای داده شده محقق شود.
وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه شفافیت، یکی از راه حل‌های جدی برای مبارزه با فساد را هوشمندسازی دانست و گفت: امیدواریم حرکت به سمت هوشمندسازی شهر با توسعه اقتصادی و رونق کسب و کار همراه باشد. خوشبختانه هم اکنون در شهرداری تهران حدود ۱۷۰ سامانه برای مدیریت شهری ایجاد شده که امیدواریم رو به توسعه و استفاده بهینه باشد.
شهردار تهران هم در این در مراسم به لزوم همکاری با وزارت ارتباطات به منظور پیشرفته‌تر شدن پایتخت کشور اشاره کرد و گفت: هزینه کردن در این زمینه هرچقدر بیشتر باشد، مفید خواهد بود و این هزینه‌ها بازخورد مثبتی خواهند داشت.
دکتر پیروز حناچی با اشاره به اینکه المان‌های یک شهر هوشمند باید کاربرپسند باشد، تاکید کرد: امیدواریم فصل جدیدی برای همه شهرداری‌های کشور آغاز شود. بحران‌های زیادی در تهران وجود دارد که با هوشمندسازی می‌تواند حل و فصل شود. یادمان نرود که زلزله در کمین پایتخت است و همراه ماست و ما باید یاد بگیریم با کمک فناوری چگونه با آن برخورد کنیم تا صدمه کمتری ببینیم.
حناچی تصریح کرد: تاکنون در حل کردن مشکلات شهر کمتر به سراغ مردم رفتیم و باید این رویه را عوض کرد.
وی با بیان اینکه در تعریف شهر هوشمند و شهر الکترونیک باید تمایز قائل شویم افزود: واژه هوشمندی  بسیار سنگین‌تر از چیزی که به نظر می‌رسد. از این رو، ما باید منابع جدیدی را در شهر تعریف کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه هوشمندسازی تهران نه یک پروژه کوتاه مدت بلکه یک فرآیند میان مدت و حتی بلندمدت است گفت: برنامه‌ریزی، ترویج و آگاه‌سازی ذی‌نفعان هوشمندسازی در بخش پایلوت توسعه هوشمندسازی در یک یا چند بخش و توسعه فراگیر، مراحلی هستند که میتوان برای هوشمندسازی متصور‌شد.
شهردار تهران ابراز امیدواری کرد که در آینده در زمینه بلاکچین و انشعابات آن اقدامات مفیدی انجام شود.
در این مراسم تفاهم‌نامه همکاری در زمینه‌های ارتباطات، فناوری اطلاعات و هوشمندسازی به امضای وزیر ارتباطات  وفناوری اطلاعات و شهردار تهران رسید و با حضور دکتر حناچی و مهندس آذری جهرمی تمبر یادبود این همایش باطل شد.
رونمایی از دو سامانه “داده‌باز” و “با هم”  و کتاب ” آموخته‌ها و مسیر فرارو”ی تهران هوشمند از دیگر برنامه‌های این مراسم بود که با حضور شهردار تهران و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و با توضیحات گردآوردندگان این سامانه صورت گرفت.
در نخستین روز از این همایش ۱۱ نشست تخصصی و کارگاه با حضور مدیران شهری، اجرایی، متخصصان و صاحب‌نظران داخلی و خارجی در حوزه‌های مختلف شهری، هوشمند‌سازی، اجتماعی و نوآوری در سالن‌های مختلف مجموعه برج میلاد تهران  برگزار شد.