کم توجهی به هوشمندسازی شهرها نگران کننده است

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در روز دوم کنفرانس و نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیاء (IOT) از این رویداد بازدید کرد و به سخنرانی پرداخت.
به گزارش روابط عمومی فاوای شهرداری تهران، محمد فرجود در سخنرانی خود با تاکید بر این که بی توجهی به هوشمندسازی شهرها آینده زندگی شهرنشینی را به مخاطره می اندازد، گفت: امروز بازیگران اصلی این حوزه باید تلاش خود را مضاعف کنند تا بتوانند تصمیم گیران و سیاست گذاران را بیش از پیش با خود همراه کنند.او افزود: متاسفانه ما هنوز نتوانسته‌ایم مدل نگاه‌ها به معضلات شهری را به سمت ضرورت هوشمندسازی شهر به طور کامل تغییر دهیم. همه می‌دانند که اگر شهرها به سمت هوشمندسازی نروند، آینده شهرنشینی در خطر است ، مسائل و مشکلات بسیاری که مسئولین در حوزه‌های حمل و نقل، محیط زیست، مشکلات اجتماعی و … با آن درگیر هستند باعث می‌شود تا آن‌ها به سمت تصمیم گیری‌های کوتاه مدت بروند که البته برخی از آنها اجتناب ناپذیر است اما این وظیفه ماست که نگاه روشن و معطوف به آینده را تقویت کنیم.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت هایش به حوزه‌های سرمایه گذاری در هوشمندسازی شهرها پرداخت و گفت: شهر تهران در زمینه سرویس‌ها و زیرساخت در این سال‌ها سرمایه گذاری کرده است و هرکدام از بخش‌ها تا حدی به الکترونیکی کردن خدمات و سرویس‌ها پرداخته‌اند اما اکنون اولویت بندی تلاش‌های ما برای رسیدن به شهر هوشمند بسیار اهمیت دارد. انواع راه حل‌ها به شیوه های مختلف به شهرداری‌ ارائه می‌شود. از ایده خام تا ایده‌های کامل اما تفکیک و تمایز مزایا و معایب آن‌ها و آینده‌نگری درباره انجام پروژه‌ها حائز اهمیت است. نمی‌توان همه مسائل را به یک باره حل کرد. باید در انتخاب و همچنین جذب سرمایه تدابیر جدی اندیشید.

فرجود با تاکید بر این که در شهرهای ایران فعلا برای هوشمندسازی بودجه چندانی در نظر گرفته نمی شود ضرورت ورود بخش خصوصی به این عرصه را یادآور شد و گفت: باید میان بازیگران شهر هوشمند و شهرداری‌ها اتفاق نظری شکل گیرد. همچنین ایجاد انگیزه و توجه به بازار و نزدیک کردن و اعلام نیازهای شهرداری به بازیگران دیگر شهر هوشمند از راه‌های حل این مساله است.

فرجود در پایان با دعوت از علاقمندان برای شرکت در همایش و نمایشگاه تهران هوشمند که در روزهای ۱۳ و ۱۴ اسفندماه در برج میلاد برگزار می‌شود این همایش را گامی برای گذر از این مرحله و دست یابی به راهکارهای جمعی و مورد اتفاق نظر دانست.

دیدگاهتان را بنویسید