حرکت به سمت آتش نشانی هوشمند

  • by

معاون وزیر ارتباطات طی بازدیدی که به همراه مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران از ستاد فرماندهی آتش نشانی به عمل آورد، سیستم‌های شهرداری تهران را چابک و به‌روز توصیف کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، دکتر امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران به همراه دکتر محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران صبح امروز یکشنبه ۱۴ مهر از ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران بازدید کرده و با حضور مهدی داوری دولت‌آبادی، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی، پیرامون ارتقای سیستم‌های دیجیتال و هوشمند این مرکز گفتگو و تبادل نظرهای صورت گرفت.
امیر ناظمی با اشاره به تلاش برای راه اندازی سیستم لوکیشن هوشمند گفت: سیستم‌های شهرداری چابک‌ است و آتش نشانی به لحاظ به‌روز بودن از بسیاری ارگان‌ها جلوتر است.
معاون وزیر در ادامه گفت: رابطه انسان و نرم افزارها باید در سیستم‌های طراحی شده برای مدیریت بحران بازنگری شود. در واقع اپراتور با یک کلیک به آدرس دسترسی داشته و پلاک‌ها هم توسط سیستم GNAF مشخص شده باشد.
ناظمی بر تأمین هر چه سریع‌تر بی‌سیم‌های دیجیتال آتش نشانی تأکید کرد و گفت: استفاده از بی‌سیم‌های دیجیتال و IOT نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها دارد و در حال حاضر دو ناحیه ۱ و ۲ منطقه شش را برای طرح پایلوت IOT با همکاری سازمان فاوای شهرداری تهران پیش می‌بریم که آتش نشانی هم می‌تواند یکی از موضوعات مهم آن باشد.
در ادامه این نشست مشترک، فرجود با تأکید بر اهمیت کارِ سازمان فاوا در انجام درست وظایف خطیر آتش نشانی گفت: برای ما بسیار مهم است که آتش نشانی ابزاری را که می‌خواهد در دست داشته باشد و بدیهی است که ابزارهای دیجیتال بر روی دقت و کیفیت انجام عملیات تأثیر مثبتی می‌گذارد. سازمان آتش نشانی در استفاده از فناوری‌ها همیشه پیشرو بوده و ما در تلاش هستیم که به همین شکل باقی مانده و هیچ گاه عقب نماند. در این خصوص و در برخی موارد به کمک سازمان فناوری اطلاعات ایران نیاز است. در زمینه بی‌سیم‌های دیجیتال و لوکیشن نیاز بیشتری به تطبیق داریم.
او در ادامه با تأکید بر فرهنگ سازی در استفاده از اپلیکیشن‌هایی برای اعلام موارد اضطراری به آتش نشانی گفت: می‌توانیم API هایی را در اختیار برخی اپلیکیشن‌های پرکاربرد بگذاریم برای اعلام اتفاقات از سوی شهروندان به آتش نشانی که نیازمند الزامات و فرهنگ سازی است.
مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران در پایان همچنین بر دو عامل راه اندازی سیستم اخطار هوشمند ساختمان‌ها، اتصال آن به آتش نشانی و وجود یک سیستم پشتیبان برای مدیریت بحران تأکید کرد.
سپس مهدی داوری دولت‌آبادی، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به اهمیت وجود قابلیت‌هایی برای اتصال ساختمان‌ها به آتش نشانی گفت: کشف دیرهنگام حریق‌ها یکی از مشکلات ما در شهر تهران است. سازمان باید این ظرفیت را در خود ایجاد کند که با این موانع برخورد کند. برای مثال وجود بی‌سیم دیجیتال یکی از ضرورت‌های این مورد است.
او در ادامه، اصول فرماندهی حوادث را در دنیا یکسان و دارای استانداردهای خاصی دانست و گفت: سیستم‌های مخابراتی پیشرفته برای نزدیک شدن به این استانداردهای جهانی اهمیت بسیاری دارد. با توجه به وضعیت تهران و ترافیک بالای آن تنها ساختن ایستگاه‌های متعدد، جوابگو نیست و داده‌های هوشمند و به‌روز از ترافیک و آدرس‌های دقیق در سریع‌تر انجام شدن عملیات حائز اهمیت بسیار است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *