تهران هوشمند، برنامه‌ای جامع و مشارکت‌محور

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران در وبینار رتبه‌بندی شهری، برنامه تهران هوشمند را دارای چشم‌اندازی جامع و بلندمدت عنوان کرد که سعی در جلب مشارکت شهروندان دارد.

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران در وبینار رتبه‌بندی شهری، برنامه تهران هوشمند را دارای چشم‌اندازی جامع و بلندمدت عنوان کرد که سعی در جلب مشارکت شهروندان دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، اولین وبینار از سلسله نشست‌های تخصصی رتبه‌بندی شهری با محور تبیین شاخص پیشرفت شهر تهرانTUPI روز یکشنبه، ۱۷ اسفندماه به صورت مجازی و با حضور دکتر محمد فرجود، مدیرعامل سازمان برگزار شد. در این نشست مجازی همچنین دکتر محمد حسین بوچانی، رییس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، دکتر اسفندیار زبردست، استاد دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران، دکتر سحر ندایی طوسی، استادیار گروه برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای دانشگاه شهید بهشتی و دکتر زهیر صباغ پورآذریان، معاون امور بین الملل مرکز ارتباطات شهرداری تهران نیز حضور داشتند.
فرجود در این وبینار با تاکید بر کلان بودن مفهوم شهر هوشمند و با برشمردن چالش‌های شهرنشینی گفت: هر شهری بر اساس ویژگی‌ها و اولویت‌های خاص خود به سمت هوشمندسازی حرکت می‌کند. از آن‌جا که ابعاد هوشمندی بسیار گسترده است، شهرها مجبور به انتخاب بین این اولویت‌ها هستند و تهران نیز از این مهم مستثنی نیست.
او با توصیف جنبه‌ها و شاخص‌های مختلف هوشمندی شهرها از مراجع مختلف بین‌المللی، رویکردهای اخیر شهرهای هوشمند را کاملا انسان‌محور دانست و افزود: در شاخص‌های راهبردی که برای سنجش هوشمندی شهرها استفاده می‌شود، مباحث استراتژیک مثل چشم‌انداز، مدل رهبری و برنامه‌های حمایتی اهمیت فزاینده‌ای دارد. از  این‌رو ما نیز در برنامه تهران هوشمند تلاش کرده‌ایم توجه بسیاری به شاخص‌های راهبردی داشته باشیم. برای اجرای راهکارهای شهر هوشمند باید به سمت تحقق یک چشم‌انداز جامع و بلند مدت حرکت کرد.
دبیر شورای راهبردی تهران هوشمند در ادامه با اشاره به شاخص‌های وضعیتی گفت: بسیاری از شاخص‌ها به پیشرفت‌های پروژه‌ای توجه بیشتری دارند. این شاخص‌ها در واقع ترجمانی عملی از شاخص‌های راهبردی هستند.
فرجود با تاکید بر اهمیت مشارکت شهروندان در شهر هوشمند، تهران را در این حوزه پیشرو توصیف کرد و با مثالی از سامانه تهران من با بیش از  ۳میلیون کاربر، ادامه داد: در تدوین برنامه تهران هوشمند، تلاش کرده‌ایم مشارکت شهروندان را جلب کنیم و بازخورد بگیریم. هم‌اکنون بسیاری از تراکنش‌ها وسرویس‌های شهرداری تهران روی سامانه و اپلیکیشن تهران من ارائه می‌شود؛ سامانه‌ای که اخیرا در سیزدهمین جشنواره وب و موبایل، در هر دو بخش مردمی و داوری به عنوان بهترین سامانه خدمت‌رسان سازمان‌ها و موسسات دولتی معرفی شد.
مدیرعامل سازمان فاوا نمونه دیگری از جلب مشارکت مردمی را تولید و ارائه اپلیکیشن دوچرخه عنوان کرد و در ادامه با اشاره به اهمیت حوزه نوآوری شهری افزود: حوزه نوآوری نه تنها در شهرداری بلکه در شهر تهران، از ابتدای این دوره از مدیریت شهری مورد توجه بوده و به عنوان حوزه‌ای جدی به آن پرداخته‌ایم و از این رو با راه اندازی مراکز نوآوری در پایتخت و ارائه حمایت‌های مختلف در زمینه‌های متفاوت نوآوری شهری در این مسیر گام برداشته‌ایم.
فرجود در پایان با تاکید بر اهمیت تعریف درست چشم‌‌انداز برای حرکت به سمت هوشمندی، نقش داده و اشتراک آن میان سازمان‌ها و نهادهای مختلف را مهم توصیف کرد و شهرداری را اولین نهادی دانست که به تدوین سند حکمروایی داده پرداخته است.