تهران می تواند نمونه موفقی در زمینه حمایت از کسب و کارهای نوآور باشد

  • by

شهرنوشت: جلسه شورای راهبردی تهران هوشمند عصر روز گذشته به میزبانی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران برگزار شد.
به گزارش شهرنوشت، در این جلسه که با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، مصطفی کاظمی مشاور عالی و مدیرکل دفتر شهردار تهران، بهاره آروین عضو شورای اسلامی شهر، مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران، محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران، محمد فرجود مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران، نصرالله جهانگرد رییس پیشین سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدباقر اثنی عشری رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، محمود جراحی استاد دانشگاه و معاون پیشین توسعه خدمات بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و رضا فرجی دانا رییس انجمن علمی آموزش مهندسی کشور برگزار شد، درباره پیش نویس لایحه «هدایت و حمایت از زیست بوم نوآوری شهری» تبادل نظر صورت گرفت.
شهردار تهران در این نشست با اشاره به قدرت زیرساخت‌ها و نیروی انسانی جوان کشور گفت: یکی از مزیت هایی که در کشور داریم وجود نیروی جوانی است که بسیار سریع‌تر از ما در حال دریافت سرویس است و انتظارات بالایی دارد. این فضا در حاکمیت هم هست که در زمینه رونق کسب و کارهای نوآور وارد شود. هم اکنون پلتفرمی که در تهران فراهم است مثل اسبی زین شده است که سایر خدمات را نیز می‌توان بر روی آن‌ها سوار کرد.
وی در ادامه عنوان کرد: ما فضای کسب و کار را برای کسانی که ایده‌های جدید داشته باشند فراهم می‌کنیم، فقط باید بدانیم که از کدام نقطه شروع کرده و نقشه راه درستی برای آن ترسیم کنیم. تهران اگر در این حوزه درست عمل کند نمونه موفقی در زمینه حمایت از کسب و کارهای نوآورانه در کشور خواهد بود.
فرجود: تمرکز بر یکپارچه سازی مهم ترین اولویت امسال است
محمد فرجود هم به عنوان دبیر شورای راهبردی تهران هوشمند، در این نشست با ارائه گزارش از عملکرد سازمان و دبیرخانه تهران هوشمند در این حوزه، بهره گیری از تجربیات دنیا را بااهمیت توصیف کرد و گفت: تجربیات بین‌المللی ثابت کرده است که شهر هوشمند می‌تواند تا ۲۰ درصد موجب افزایش کیفیت زندگی مردم شده و هزینه‌های زندگی را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.
مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران سپس به مدل‌های شهر هوشمند و تجربه های جهانی اشاره و عنوان کرد: ما شاخص‌های بین‌المللی و داخلی را برای برنامه تهران هوشمند مورد بررسی دقیق قرار داده‌ایم. آخرین استانداردهای ISO و ITU در این حوزه و همچنین اولویت اثرات برنامه تهران هوشمند بر شهروندان و ذینفعان مورد مطالعه قرار گرفته‌ است.
وی سپس با مرور برنامه‌های تهران هوشمند گفت: در سال ۹۸ تمرکز ما بر یکپارچه سازی داده‌هاست و سال بعد بر یکپارچه سازی خدمات خواهد بود. برنامه‌های شهروند هوشمند، توسعه خدمات ایمنی و انرژی هوشمند، توسعه زیرساخت‌ها، یکپارچه سازی خدمات پرداخت، تحول دیجیتال، مدیریت سفرهای درون شهری و هوشمند سازی محیط شهری و برنامه تهران نوآور از جمله مهم‌ترین سرفصل‌های کلیدی و عملیاتی پروژه‌های تهران هوشمند است.
در این نشست همچنین آیین نامه شورای راهبردی مرور و درباره مباحث کلیدی مطرح شده تبادل نظر انجام شد. همچنین در انتها شهردار تهران به همراه اعضای شورای راهبردی تهران هوشمند از مرکز داده (دیتاسنتر) شهرداری واقع در سازمان فناوری اطلاعات بازدید کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *