تهران، پرچمدار فناوری خواهد شد

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و تبدیل تهران به شهر پیشرو در حوزه فناوری در کنار اشتغال دانش محور از هدف‌گزاری شهرداری تهران است.

لطف‌الله فروزنده معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورا با اعلام مطلب فوق و با اشاره به پیام نوروزی مقام معظم رهبری گفت: رهبر عزیز انقلاب شعار امسال را هم مزین فرمودند به تولید، البته تولیدی که دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین باشد، این نگاه ویژه رهبری به حوزه تولید، برکات خاصی دارد، لذا مدیران، صاحب‌نظران و دانشگاهیان ما هم باید این را عملیاتی کنند، برنامه بدهند، هدف‌گذاری کنند و چرخه تولید را با چنین شاخصه‌هایی به حرکت درآورند.

جوانان ما امروز قله‌ای از علم و دانش نیست که به آن دسترسی نداشته باشند، لذا باید گفت که با همه فشارهای ظالمانه و تحریم‌های یکجانبه ما در قله اقتدار و دانش منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای قرار داریم، این ها همه به برکات همین جوانان انقلابی و نگاه هدفمند و دوراندیشی رهبر عزیزمان است. در حوزه دانش بنیان فقط در طول چند دهه ما در لبه دانش و صنایع‌های‌ تک دنیا قرار گرفتیم، لذا باید قدر این تلاشها و اقدامات را دانست و آن را تقویت کرد.

در حوزه شهری و شهرداری تهران نیز اقدامات گسترده و ویژه‌ای در حوزه هوشمندسازی و بهره‌گیری از تولیدات دانش‌بنیان در همین مدت کوتاه تغییر مدیریت شهری صورت پذیرفته است، لایحه تشکیل سازمان فناوری زیر نظر مستقیم شهردار محترم با همین رویکرد تقدیم شورای شهر محترم شده است. مضاف بر آنکه سیاست‌های ابلاغی از سوی شهردار محترم هم موئد توجه ویژه ایشان به حوزه دانش‌بنیان و ریل‌گزاری برنامه‌های آتی شهرداری تهران بر پایه مباحث دانش بنیان و ایجاد اشتغال با رویکرد دانش‌محور می باشد. هوشمندسازی، شهرداری الکترونیک، مدیریت هوشمند شهروندی، ارائه خدمات شهری بر بستر فضای سایبری (از جمله صدور مجوزها و غیره)، توجه ویژه به شرکت‌های دانش‌بنیان و ارائه مشوق‌های حمایتی از جمله اقدامات و رویکردهای برنامه‌ریزی شده در شهرداری تهران است.

بر همین اساس کارگروه ویژه‌ای هم با رویکرد تسریع در پیاده‌سازی و عملیاتی نمودن منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در خصوص شعار امسال در مرکز مطالعات شهرداری تهران ایجاد شده است که با دستور ویژه ابلاغ شده به این مرکز شاهد ارائه برنامه‌های آتی شهرداری با رویکرد مطروحه و ارائه آن در قالب لایحه به شورای شهر محترم خواهیم بود، شهرداری تهران نگاه ویژه‌ای به تولید، خصوصا تولیداتی که دانش بنیان بوده و موجبات اشتغالی زایی دانش محور را فراهم می سازد دارد، و این مهم را بعنوان محور اصلی برنامه های شهرداری در دستور کار خود دارد.