تاکید بر اهمیت اشتراک‌گذاری داده ها در شهرهای هوشمند

  • by

نشست تخصصی “شهرهای هوشمند” در حاشیه چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران روز یازدهم آبان ماه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در این پنل تخصصی که دکتر محمد فرجود، مدیرعامل سازمان، مدیریت آن را بر عهده داشت، در خصوص محورهای شهر هوشمند، شکل گیری و پایداری آن و موانع پیش روی آن‌ها در ایران و جهان گفتگو شد.

اهمیت اشتراک گذاری داده‌ها
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ستار هاشمی، معاون وزیر ارتباطات، بهاره آروین، عضو شورای اسلامی شهر تهران، ایرج شهین باهر، شهردار تبریر و معاون کمیته شهرهای هوشمند و تردد شهریUCLGMEWA، محمت دومان، دبیر کل  UCLG MEWAو مریم جوان شهرکی، نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در ایران (UNIDO) در این نشست به سخنرانی و بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص اشتراک داده‌ها گفت: اگر اشتراک‌گذاری داده‌ها در حوزه هوشمندسازی شهر اتفاق نیفتد، انحصار رخ می‌دهد و وضعیتی شبیه وضعیت شرکت‌های ارزش افزوده رقم زده خواهد شد، شرکت‌هایی که حتی یک نفر از مردم نام یک کدام از آن‌ها را نمی‌داند اما ادعا می‌کنند ۳۰ هزار شغل ایجاد کرده‌اند.
او افزود: اگر اساس تغییرات را بر مبنای شهروندان قرار دهیم پیشرفت قابل توجهی حادث خواهد شد. مردم در شهرها به شهرداری‌ها مالیات می‌دهند تا خدمات خوبی دریافت کنند.

وزیر ارتباطات اشاره کرد: اگر هر روز شهرداری نتواند میزان آلودگی، ترافیک و مسائلی از این دست را رویت کند، مدیریت کور خواهد بود. تکنولوژی به اسم اینترنت اشیا آمده تا بتواند این مسائل را پیاده‌سازی کند. تکنولوژی بیگ دیتا برای تحلیل داده‌ها وجود دارد و تمام این‌ها باید به خروجی برای بهبود زندگی مردم تبدیل شود.

اهمیت مسئله سرمایه گذاری در تهران هوشمند
محمد فرجود در این پنل ضمن مطرح کردن سوالاتی در خصوص توسعه هوشمندی در شهرهای ایران و به ویژه نقش دولت و بخش خصوصی در این فرایند گفت: یکی از مهم‌ترین نقش‌های دولت در خصوص اشتراک گذاشتن داده‌ها است. برای مثال سازمان فاوای شهرداری تهران به عنوان دبیر SDI شهری سعی بر اشتراک داده‌های این حوزه داشته و دارد. اما با توجه به اهمیت داده‌های این موضوع، روند پیشرفت و اشتراک این اطلاعات بسیار کند است.

او در ادامه با اشاره به اهمیت مسئله سرمایه گذاری گفت: سرمایه گذاری و مدل کسب و کار نیز در یک شهر هوشمند حائز اهمیت بسیار است. با وجود روش‌های نوین درآمدزایی در شهرهای هوشمند اما نیاز به سرمایه گذار و حضور بخش خصوصی اجتناب‌ناپذیر بوده و بدیهی است که شهرداری‌ها به تنهایی از عهده تأمین کل سرمایه گذاری‌ها در این حوزه بر نمی‌آیند و نقش دولت اهمیت دارد.

شهر هوشمند و مدیریت یکپارچه
در ادامه، ایرج شهین باهر، شهردار تبریز و معاون کمیته شهرهای هوشمند و تردد شهری UCLGMEWA در ابتدا با اشاره به رشد جمعیت شهرها و چالش‌های پیش روی آن‌ها، راهکار اصلی را پیش رفتن به‌سوی هوشمندسازی دانست و گفت: فقدان مدیریت یکپارچه شهری و نیاز به مدل‌های جدید اقتصاد و کسب و کاری، تمرکز بیش از حد بر فناوری و وجود پیچیدگی‌های فنی از موانع و چالش‌های شهرهای هوشمند در کشور است.

افزایش کیفیت زندگی در شهرهای هوشمند
ستار هاشمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با اشاره به ضرورت‌های شکل گیری شهر هوشمند گفت: گمان می‌کنم شهر هوشمند نیاز به گفتمان مشترک دارد و اگر این‌طور نباشد همگرایی ایجاد نمی‌شود. آلودگی و ترافیک و همچنین مباحث مشترک دیگر، دغدغه کلان حاکمیت و بخش خصوصی است. شهر هوشمند را شهروندان باید به‌صورت ملموس حس کنند. کیفیت زندگی باید تغییر کند و داشتن نگاه عملیاتی اجتناب‌ناپذیر است. ظرفیت‌های عملیاتی اشتراک داده در ایجاد تحول دیجیتال اهمیت بسیار دارد.

اهمیت شفافیت و فراگیری در شهرها
محمت دومان، دبیر کل UCLG MEWA در ادامه این همایش درباره راهبردهای حل مشکلات شهرهای دنیا به‌وسیله هوشمندسازی گفت: تلاش‌هایی برای پیشرفت برنامه‌های هوشمندسازی در شهرهای خاورمیانه انجام شده و ادامه خواهد داشت. سرمایه گذاران بین‌المللی به دلیل جنگ‌های این منطقه در آن سرمایه گذاری نمی‌کنند و نیاز به اصول خاصی همچون شفافیت و نوآوری برای پیشرفت در این شهرها خواهیم داشت.

موانع رشد برنامه هوشمندسازی در شهرها
بهاره آروین، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند نیز در این نشست گفت: هوشمندسازی به دلیل رونق کسب و کار و خلق ثروت، افزایش کارایی در ارائه خدمات و عدالت توزیعی در شهرها ضرورتی اجتناب ناپذیر است. عمده‌ترین مشکل شهرها، ترافیک و آلودگی است و باعث هدر رفت منابع می‌شود و هوشمندسازی باعث کاهش مؤثر هزینه‌های مدیریت شهری خواهد شد. عدم وجود حکمروایی محلی در شهرها یکی از موانع رشد برنامه هوشمندسازی است. اما یکپارچه سازه‌ای داده‌ای میان همه ارگان‌های دولتی و شهری می‌تواند راه گذر از این مانع باشد.

بومی‌سازی فناوری در شهرهای هوشمند
مریم جوان شهرکی، نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در ایران UNIDO با اشاره به مفهوم هوشمندی به عنوان مفهومی قابل بومی سازی گفت: تعریف توسعه در چگونگی تعریف شهر هوشمند تأثیرگذار است. برای هوشمندسازی دو عامل تولید ثروت و شهروندان هوشمند اهمیت بسیار دارد. هوشمندسازی همه جانبه است و احساس تعلق در شهر را ایجاد می‌کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *