باغ کتاب می‌تواند الگوی هوشمندسازی در شهرداری تهران باشد

سرپرست سازمان فاوای شهرداری تهران در بازدید از مجموعه باغ کتاب، اظهار کرد: این مجموعه فرهنگی و هنری، پتانسیل بسیار بالایی در اختیار دارد تا بسیاری از ایده‌های موجود در حوزه هوشمندسازی به صورت پایلوت در آن اجرایی شود و این ایده‌ها پس از موفقیت، در شهر تهران تسری پیدا کند.
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، سرپرست سازمان فاوای شهرداری تهران با مدیرعامل باغ کتاب دیدار کرد و در این جلسه ظرفیت‌های این مجموعه برای اجرای ایده‌های شهر هوشمند، مورد بررسی قرار گرفت.
رضا واحدی‌فر در این جلسه با اشاره به بازدید صورت گرفته از مجموعه باغ کتاب اظهار کرد: این مجموعه فرهنگی، هنری و تفریحی دارای ظرفیت‌‌های قابل ملاحظه‌ای است که می‌توان آن را به نمونه‌ای از شهر هوشمند تبدیل کرد به‌طوری که با  پیاده‌سازی بسیاری از طرح‌ها در این مجموعه، شهرداری تهران می‌تواند مدعی ایجاد یک شهر هوشمند در ابعاد کوچک شود.
وی افزود: بحث داغ هوشمندسازی و تبدیل یک ساختمان شهری به ساختمانی هوشمند در بیشتر حوزه‌های شهری وجود دارد اما در میان آن‌ها، باغ کتاب از بهترین گزینه‌ها برای پیاده‌سازی ابعاد هوشمند‌سازی است.
سرپرست سازمان فاوای شهرداری تهران با اشاره به این‌که مجموعه سامانه‌ها، ابزارها و زیرساخت‌هایی که در باغ کتاب وجود دارد، قابل توجه است گفت: اما هنوز مجموعه باغ کتاب در حوزه مدیریت شهری و شهرداری تهران به اندازه کافی شناخته شده نیست و امیدواریم این مجوعه بتواند فعالیت‌های خود را ذیل شهرداری تهران گسترش دهد چرا که هنوز در حوزه تصمیم‌گیرندگان به‌ویژه درحوزه آی‌تی بسیاری از  پتانسیل‌های این مجموعه، ناشناخته است.
وی با ابراز امیدواری از ایجاد هم‌افزایی بین باغ کتاب، سازمان فاوای شهرداری تهران و سایر بخش‌های بدنه شهرداری تهران گفت: در بدنه شهرداری نقاط قوت زیادی برای حمایت از هوشمندسازی در باغ کتاب وجود دارد و  می‌توان میزان سرویس‌دهی به مخاطبان این مجموعه را افزایش داد.
سرپرست سازمان فاوای شهرداری تهران با تاکید بر اینکه هنوز برای بسیاری از سرویس‌های انجام شده در باغ کتاب، اطلاع رسانی لازم صورت نگرفته است، اظهار کرد: امیدواریم مشارکت سازمان فاوای شهرداری با باغ کتاب، فرصتی فراهم کند که ایده‌ها پیاده شود چرا که سازمان فاوا زیرساخت‌های لازم را برای اجرایی کردن این موارد در اختیار دارد و با شبکه‌سازی می‌توان از امکانات موجود، نهایت بهره‌برداری را به انجام رساند.
بر اساس این گزارش، محسن جلالی فراهانی مدیرعامل باغ کتاب نیز با ابراز خرسندی از توجه سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران به ایجاد یک کارگروه برای پیاده‌سازی ایده‌های فناورانه در این مجموعه به تشریح امکانات باغ کتاب پرداخت و گفت: پردیس سینمایی باغ کتاب دارای ۱۰ سالن سینما و هزار و ۳۰۰ صندلی است که سالن‌های آن با گنجایش ۴۵۰ نفره تا سالن ۲۰ نفره، تنوع ظرفیت دارند
به گفته مدیرعامل باغ کتاب همچنین این مجموعه دارای پردیس موسیقی شامل سالن ضبط موسیقی، بلک‌باکس و سالن اجرای موسیقی است.
جلالی فراهانی با تشریح شرایط نگهداشت ساختمان و امکانات پشتیبانی از این فضاهای فرهنگی و هنری گفت: با گذشت چهار سال و نیم از افتتاح این مجموعه، هر روز گرفتاری‌های آن بیش از گذشته می‌شود و این در حالی است که پیاده‌سازی طرح‌های فناورانه، بسیاری از این مشکلات را حل می‌کند.
وی یکی از مسائل باغ کتاب را حضور گسترده کودکان و احتمال گم شدن آن‌ها دانست و گفت: این در حالی است که در تمامی مجموعه‌های فرهنگی و تفریحی شبیه به باغ کتاب در دنیا، یک دستبند برای کودکان وجود دارد که با بستن آن، کودک از طریق اپلیکیشن قابل ردیابی است و مسئله گم شدن با استفاده از فناوری روز کاملا قابل حل است.
مدیرعامل باغ کتاب تهران با بیان اینکه ماهانه ۲۵۰ هزار تردد در باغ کتاب وجود دارد، افزود: این تعداد مخاطب در سال به دو میلیون نفر مخاطب می‌رسد از این رو خدمات فروشگاه آنلاین مبتنی بر داده‌مکانی به مشتریان ارایه می‌شود و افراد با دریافت کد به راحتی می‌توانند به سراغ قفسه مورد نظر رفته و کتاب را پیدا کنند و به این ترتیب دیگر نیازی به راهنمایی ندارند.
جلالی فراهانی نبود اینترنت در مجموعه باغ کتاب تهران را یکی دیگر از مشکلاتی دانست که در این مجموعه وجود دارد و در ادامه تصریح کرد: باغ کتاب قابلیت اجرای ساختمان هوشمند شهری را از جهات زیادی دارا است و مجموعه دست اندرکاران این مجموعه نسبت به مفاهیم هوشمندسازی آگاهی دقیقی دارند از این رو امیدواریم همکاری با سازمان فاوا امکان ارایه خدمات بهتر به مخاطبان این مجموعه فرهنگی را فراهم کند.