بازی برد – برد در یک اکوسیستم باز

  • by

مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در رویداد فیناپ بر اشتراک گذاری داده‌های باز شهری با استارتاپ‌ها به عنوان چرخه‌ای در مسیر پیشرفت نهادها و سازمان‌ها تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، پنل گفتگوی بانکداری باز در رویداد فیناپ با حضور دکتر محمد فرجود، مدیر عامل سازمان، فرهاد اینالوئی، معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین، امید ترابی، عضو هیئت مدیره توسن و سعید احمد پویا، معاون توسعه کسب و کار دیجی پی برگزار شد.
محمد فرجود در این پنل با اشاره به شبکه تعاملی با زیست بوم نوآوری گفت: ما به سمت اکوسیستم باز می‌رویم، بانک‌ها و بازیگران دیگر مانند شهرداری هم هستند. این شکلی از تعامل است که می‌تواند منجر به موفقیت شود. شبکه‌ای که در آن فعالیت می‌کنیم مانند یک لوپ در حال گردش است و دوباره به سمت خودمان بر می‌گردد، اگر ما نیز به عنوان شهرداری بخواهیم سرویس خوبی ارائه دهیم، نیاز داریم از خدمات دیگر بخش‌ها استفاده کنیم.
فرجود در خصوص باز کردن سرویس‌های شهرداری گفت: کشور در حال حرکت به سمت یک اکوسیستم باز است که بانک‌ها، شهرداری و بسیاری سازمان‌های دیگر در آن حضور دارند. در یک شبکه باز یک بازی برد- برد در حال شکل گیری است که با ترکیب سرویس‌های مختلف می‌توان خدمات جدیدی ارائه کرد که در نهایت منجر به تسهیل زندگی شهروندان می‌شود و دلیل اصلی این روند در شهرداری نیز دستیابی به این مهم بوده است.
فرجود ادامه داد: سرویس‌های زیادی در شهرداری وجود دارند که ما هنوز  آن‌ها را  ارائه نکرده‌ایم؛ اما با توجه به این که فناوری اطلاعات در شهرداری در وضعیت خوبی قرار دارد، در مرحله اول آسان‌ترین سرویس‌ها را با توجه به اولویت باز کردیم. ایجاد زبان مشترک در این روند تأثیر زیادی در ارائه سرویس‌های بیشتر به شرکت‌ها داشت.
فرجود سپس با اشاره به وصول درآمدهای شهرداری گفت: در ارائه سرویس‌های باز در سازمان‌ها امنیت، بیزنس مدل و ری رگولیشن مباحث جدی است و قوه قضاییه و بسیاری از سازمان‌های دولتی در حال  باز کردن سرویس‌های برای تسهیل امور برای مردم هستند و در این اکوسیستم که همه چیز قرار است باز باشد اگر به این بلوغ نرسد از بازار عقب خواهد ماند.
او سپس در خصوص نگرانی بابت اشتراک گذاری داده‌های باز گفت: آی تی در بانک‌ها به نسبت عموم صنایع کشور جلوتر است و این بسیار خوب است. در شهرداری خیلی از سرویس دهنده‌ها جزئیات بیزینس ما را نمی‌دانستند. اول با این نگاه پیش رفتیم که آسان‌ترین داده‌ها و آن‌هایی که به اشتراک گذاری‌شان مشکل زیادی نداشت را منتشر کنیم.
فرجود ادامه داد: باید مدتی بگذرد تا کسب و کارها با API های باز شده به زبان مشترک برسند. این هم‌زبانی کمی زمان می‌برد، ما به شدت در این حوزه نیاز به تجربه موفق داریم تا بقیه از آن درس بگیرند. این باید در نقاط و مراکز توجه سازمانی باشد که در ارائه این خدمت موفق بودند. شاید نتوان از ابتدا به ۱۰۰ رسید اما این تجربه‌های موفق باید تکثیر شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *