افزایش بهره‌وری و ارتقای رنکینگ جهانی تهران در زمینه هوشمندی

پیروز حناچی، شهردار تهران در نشست خبری که به همراه محمد فرجود رئیس سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تهران و مناف هاشمی، معاون حمل و نقل و ترافیک برگزار شد، افزایش رنکینگ جهانی تهران در زمینه هوشمندی و افزایش بهره‌وری را از دستاوردهای حوزه هوشمندسازی تهران عنوان کرد.

پیروز حناچی، شهردار تهران در نشست خبری که به همراه محمد فرجود رئیس سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تهران و مناف هاشمی، معاون حمل و نقل و ترافیک برگزار شد، افزایش رنکینگ جهانی تهران در زمینه هوشمندی و افزایش بهره‌وری را از دستاوردهای حوزه هوشمندسازی تهران عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، پیروز حناچی، شهردار پایتخت با تاکید بر اهمیت تدوین برنامه تهران هوشمند گفت: هوشمندسازی شهر، از برنامه‌هایی بود که در این دوره مدیریت شهری به شورای شهر ارائه شد و شهرداری در حوزه فناوری آماده فراهم کردن این بستر بود به خصوص اینکه شرایط کرونایی در ارائه خدمات غیرحضوری و تسریع آن تاثیر داشت.
حناچی در ادامه یکی از دستاوردهای این دوره مدیریت شهری را افزایش رنکینگ جهانی تهران در زمینه هوشمندی دانست.
او در مورد شرایط استفاده از آیتم‌های «تهرانِ من» در شرایط بحران گفت: سامانه «تهرانِ من» بیش از ۳ میلیون کاربر دارد که رقم بالایی برای یک اپلیکیشن محلی و شهری است و در مواقع بحرانی از جمله سیل و باران‌ها می‌تواند برای اطلاع‌رسانی به شهروندان به کمک بیاید.
شهردار پایتخت با اشاره به زیر ساخت‌های هوشمندسازی در تهران گفت: در سال ۹۸ از ظرفیت زیرساخت‌های هوشمند استفاده کردیم و اطلاع‌رسانی به مردم یکی از خروجی‌های هوشمندسازی بوده است. اولین انتخابات تمام الکترونیک را با حضور بیش از ۵۰۰ هزار نفر تجربه کردیم. در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری، اطلاعات فناوری شده ما بسیار تاثیرگذار بوده و رصدخانه شهری تهران به تولید نقشه‌های جدید در این دوره پرداخت. رصدخانه شهری تهران که از قبل پایه‌گذاری شده بود در این دوره شهری به تولید نقشه‌های مختلف در سطح شهر پرداخت.
حناچی در پایان افزود: در حوزه پسماند و طرح سهند بهره‌وری افزایش یافته که بخشی از آن ناشی از اطلاعاتی است که از طریق هوشمندسازی ایجاد شده است. بخشی از همکاران ما در زمینه خودرویی شاکی هستند اما هنوز اقدام جدی انجام ندادیم. در حوزه پسماند کاهش میزان زباله روزانه تهران یکی از دستاوردهای این طرح است. بهره‌وری با هوشمندسازی سیستم‌ها افزایش یافته است و پسماند تهران از حدود هفت هزار به ۵۷۰۰ هزار تن کاهش یافت.
مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران نیز در این نشست به تشریح برنامه‌های تهران هوشمند پرداخت و گفت: سه محور اصلی در این برنامه مدنظر بود؛ نخست رویکرد مشارکت محور، دوم محور خدمت‌رسانی به شهروندان که دراین رابطه سعی کردیم شهرداری را در حوزه دیجیتال به اپراتور خدمات شهری تبدیل کنیم و سومین حوزه تحول دیجیتال شهرداری بود که سعی شد، نقش تسهیل‌کننده داشته باشیم و این مهم با یکپارچه‌سازی سامانه‌های شهرداری رخ داد.
به گفته فرجود، شهرداری در سخت‌ترین شرایط مالی از فناوری برای کاهش هزینه‌ها کمک گرفت. او افزود: برنامه تهران هوشمند دارای سه لایه‌ی سیاست‌گذاری، اهرم‌های هوشمندسازی و حوزه‌های عملیاتی مانند حمل و نقل، محیط زیست و خدمات شهری است. برنامه تهران هوشمند اکنون با ۱۲ طرح و ۵۴ پروژه در حال اجراست.
دبیر شورای راهبردی تهران هوشمند با بیان این‌که برنامه تهران تهران هوشمند جزو ۶ برنامه برتر جهان در حوزه هوشمندی در کنگره شهرهای هوشمند بارسلون شد، با تشریح فازبندی این برنامه گفت: هیچ برنامه شهر هوشمندی نقطه پایان ندارد و برنامه ما درباره کارهای حوزه شهری است. در فاز نخست سال ۹۷ برنامه‌ریزی‌ها انجام شد و از آن زمان تا سال ۹۹ فاز نخست بود، برنامه‌ریزی‌ها برای فاز بعدی هم از سال‌های ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۴ در حال انجام است.
فرجود توضیح داد: در حوزه خدمات شهروندی، مشارکت و شفافیت در دستور کار قرار گرفت مانند سامانه شفاف، داده‌نما، محله‌محوری و باهم. در حوزه شهرسازی هم دو بعد داشته از بعد شهروندی هر جا ممکن بوده خدمات غیرحضوری شده است مانند کارتابل شهروندی، خدمات الکترونیک مهندسان، پایان کار آپارتمان، مفاصاحساب نوسازی. نقشه جامع شهری هم از اقدامات دیگر بود و لایه‌های اطلاعاتی آن در سه سال گذشته ۲ برابر شده است.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران بیان کرد: در حوزه حمل و نقل طرح ترافیک، پارک حاشیه‌ای، رزرو معاینه فنی و… اقدامات بسیار بودند. در بخش خدمات شهری و گردشگری هم برنامه‌هایی مانند اعلام حادثه توسط ناشنوایان، خدمات الکترونیک بهشت زهرا، گردشگری مجازی، نرم‌افزارهای تفکیک پسماند اجرا شد.