اعطای نخستین پروانه اپراتوری پایش هوشمند حریق ساختمان‌های تهران

آیین اعطای نخستین پروانه اپراتوری پایش هوشمند حریق ساختمان‌های تهران صبح امروز – دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰- در محل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شهر، این طرح سبب می‌شود تا علاوه بر کاهش هزینه‌ها، کشف حریق به سرعت انجام شود. در این مراسم تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران و شرکت مبین نت امضا شد. در فاز نخست این طرح قرار است ۵۰ هزار ساختمان تحت پوشش قرار بگیرند و از ۶ ماه آینده طرح وارد فاز اجرایی می‌شود.
محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا)شهرداری تهران، در آیین اعطای نخستین پروانه اپراتوری پایش هوشمند حریق ساختمان‌های تهران که صبح امروز -دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰- برگزار شد، گفت: طرح پایش هوشمند حریق ساختمان‌های تهران، علاوه بر اینکه سبب افزایش ایمنی در شهر و کاهش هزینه‌ها می‌شود، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی را در پی دارد.
او گفت: از آغاز پروژه تهران هوشمند سه سال می‌گذرد و این مسیر از برنامه‌ریزی آغاز و سعی شد برمبنای تجارب موفق و ناموفق شهرهای دنیا ادامه پیدا کند.
به گفته او، بسیاری از پروژه‌ها در فاز عملیاتی باید بروند و حرکت به سمت شهر هوشمند آغاز شده است اما با تاکید ویژه شهردار تهران و شورای شهر تهران شتاب بیشتری گرفته است.
فرجود یکی از ابعاد اجرای پروژه‌های تهران هوشمند را، کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری و عنوان کرد که به گفته او، از این طریق بر مبنای داده و شفافیت شهر بهتر اداره خواهد شد.
مدیرعامل فاوا شهرداری تهران، ادامه داد: بعد دوم، خدماتی است که به شهروندان ارایه می‌شود که باید ارزان‌تر، سریعتر و هوشمند باشد که این بخش در قالب سامانه «تهران من» که هم‌اکنون بیش از سه و نیم میلیون کاربر دارد و یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای شهرداری از این بستر وصول شده، در حال تحقق است.
او با بیان اینکه سعی شد در تمام اقدامات تهران هوشمند روی مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و سایر نهادها تاکید شده است، به طرح پایش هوشمت حریق اشاره کرد و گفت: این طرف علاوه بر اینکه سبب افزایش ایمنی در شهر و کاهش هزینه‌هامی‌شود، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی را در پی دارد. ظرفیت بزرگی شهرداری تهران برای هوشمندسازی وجود دارد و هم شهروندان استقبال خوبی می‌کنند در صورتی که خدمات درستی دریافت کنند، از طرف دیگر مدیریت شهری نشان داده علاقه‌مند به حرکت به سمت شهر هوشمند است.
فرجود همچنین با اشاره برخی اظهارات درباره عملکرد سازمان متبوعش بیان کرد: اخیرا نسبت به دستاوردهای هوشمندسازی کم لطفی صورت می‌گیرد آن هم از سوی کسانی که در این مسندها بودند اما امیدوارم هدف همگی به سمت بهبود و اصلاح باشد. چرا که براساس بضاعت شهرداری کارها انجام شده است، اما بهتر از این شرایط هم می‌توان کار انجام داد، با این حال کم‌انگاری و کوچک‌انگاری دستاوردها کمکی نمی‌کند، ما پاداشمان را از شهروندان می‌گیریم.
مدیرعامل سازمان فاوا، همچنین از توجه ویژه معاونت برنامه‌ریزی به بخش هوشمندسازی در بودجه سال آینده شهرداری تهران خبر داد.
در این آیین، محمد فرجود مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، لطف الله فروزنده معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورای شهرداری تهران، جلال بهرامی معاون خدمات شهری و محیط زیست و مهدی داوری مدیرعامل سازمان اتش نشانی شهرداری تهران حضور داشتند.