استعلام حریم مترو برخط شد

رصدخانه شهری تهران، روز ۱۸ بهمن میزبان دو رویداد همزمان در حوزه پروژه‌های هوشمند شهری بود. در این مرکز، آیین رونمایی سامانه استعلام آنلاین حریم مترو و امضای تفاهم‌نامه همکاری با موضوع شبکه فیبر نوری، با حضور مدیران ارشد شهری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، در این مراسم که با حضور سید مناف هاشمی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری، محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فاوا، علی امام، مدیرعامل شرکت متروی تهران و فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو برگزار شد، ضمن امضای تفاهم‌نامه‌ شبکه فیبر نوری، با بررسی مزایای سامانه استعلام آنلاین حریم مترو، این سامانه نیز به طور رسمی مورد بهره برداری قرار گرفت.
معاون حمل و نقل و ترافیک در این نشست ضمن اشاره به نتیجه حاصل از راه اندازی سامانه آنلاین حریم مترو گفت: این سامانه و همچنین توسعه ظرفیت‌های زیرساختی و فیبر نوری قطعا رضایتمندی شهروندان را در پی خواهد داشت. اینکه بتوانیم روزانه به صورت آنلاین به ۲۰۰ شهروند تهرانی بدون خارج شدن از منزل پاسخگو باشیم اتفاقی مهم و نتیجه استفاده از فناوری است.
او فناوری را موجب ایجاد تحول در زمینه‌های مختلف جاری و آینده در این حوزه دانست و افزود: شهرداری تهران در زمینه فناوری اطلاعات امروز سرآمد است. اصلی ترین نتایج راه اندازی سامانه‌های مبتنی بر فناوری ایجاد رضایتمندی، پاسخگویی سریع، شفافیت و کاهش فساد و صرفه جویی در زمان شهروندان است. شاید چنین پروژه هایی مثل عملیات عمرانی به چشم نیاید اما این اقدامات بسیار کم هزینه و پربازده است.
مناف هاشمی در ادامه تصریح کرد: در حوزه فیبر نوری هم باید بدانیم که این پروژه یک کار مشترک است و باید هم افزایی داشته باشیم و همه بخش‌های مرتبط، این حوزه را متعلق به خود بدانند.
فرجود نیز در این مراسم با اشاره به اقدام مهمی که در خصوص آنلاین شدن استعلام حریم مترو انجام شده و با تاکید بر اهمیت تفاهم در خصوص ساماندهی فیبر نوری گفت: این تفاهمنامه فعالیت‌های مختف مدیریت فیبر نوری را ساماندهی می‌کند و توسعه ظرفیت‌های فیبر نوری و زیرساخت شهرداری تهران برای کل شهروندان بیش از پیش قابل استفاده خواهد بود.
او همچنین با اشاره به تحلیل داده‌های حمل و نقل و ترافیک اظهار امیدواری کرد این اقدامات در جهت تسهیل خدمت رسانی به شهروندان ثمربخش باشد.
سپس علی امام در این جلسه با تاکید بر اهمیت استعلام حریم مترو برای شهروندان گفت: روزانه ۲۰۰ مراجعه حضوری و بیش از ۸۰ ایمیل در جهت دریافت این استعلام از سوی شهروندن صورت می‌گرفت و راه اندازی این سامانه می‌تواند از سفرهای درون شهری مردم بکاهد و روند پاسخگویی به استعلام را به طور چشمگیری در حد چند دقیقه کاهش دهد.
در پایان این نشست از سامانه استعلام آنلاین حریم مترو رونمایی شد و سپس تفاهم‌نامه‌ ساماندهی فیبر نوری شهرداری تهران به امضای مدیران عامل سازمان فاوای شهرداری تهران، شرکت بهره‌برداری مترو و شرکت کنترل ترافیک رسید.