اجرای برنامه «تهران هوشمند» در منطقه ۵

  • by

تفاهم‌نامه توسعه همکاری‌های مشترک میان سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و منطقه پنج در حوزه انجام پروژه‌های پایلوت «تهران هوشمند» به امضای دو طرف رسید.
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، در نشست مشترک دکتر محمد فرجود، مدیرعامل این سازمان و دکتر فریدون حیدری، شهردار منطقه پنج که در روز ۳۱ شهریور برگزار شد با حضور متخصصان و کارشناسان هر دو مجموعه، حوزه‌های مشترک فعالیت مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر فرجود در این نشست با تأکید بر ظرفیت‌های فرهنگی و دانشگاهی موجود در منطقه پنج، راه اندازی مراکز نوآوری در مناطق را مستلزم نیازسنجی، برنامه ریزی و خروجی مناسب دانست و گفت: برای راه اندازی کوریدور نوآوری و Wifi باید مطالعات و برنامه ریزی‌های کافی انجام شود. می‌توانیم اماکن عمومی قابل کنترلی را در منطقه پنج به صورت پایلوت برای برخی پروژه‌های شهری هوشمند انتخاب کنیم. تأسیس مراکز نوآوری در مناطق نیز نیازمند بررسی‌های بسیار است تا پس از راه اندازی، خروجی ارزش آفرینی برای همه داشته باشد. اگر چالش جدی برای ارائه به تیم‌های نوآور و تخصصی در مناطق وجود داشته باشد، راه‌اندازی این مراکز می‌تواند کمک کند.
فرجود در ادامه با اشاره به عدم تصدی گری سازمان فاوا در مسائل تخصصی هر حوزه، در خصوص اهمیت تجربه و نحوه برخورد با آن در مسائل مختلف گفت: تجربه‌های گذشته باید در کنار علم و فناوری روز قرار گیرد ولی بعضاً در هوشمندسازی فرایندهای گذشته تغییر خواهند کرد. در تمامی پروژه‌های تخصصی که مناطق اعلام نیاز کرده‌اند نقشه کار ارائه شده اهمیت بسیاری دارد و حل کردن فاصله بین نقشه راه و عملیات اجرایی برخی مواقع چالشی جدی است.
شهردار منطقه پنج نیز در این دیدار با تأکید بر اهمیت زیربنای هوشمندی شهر گفت: هوشمندسازی زمانی کاربردی‌تر خواهد بود که بر زیربنای درستی استوار باشد. هوشمندی شهرها باید به ارتباط بهتر و سریع‌تر شهروندان با شهرداری کمک کند. مدیریت درست اپلیکیشن‌ها و جلوگیری از موازی کاری تعداد زیادی از آن‌ها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. جلب مشارکت شهروندان، کاهش هزینه‌ها و اصلاح فرایندها از نتایج مورد انتظار هوشمندسازی شهر است.
گفتنی است در این نشست، تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک در حوزه‌هایی همانند آبیاری هوشمند، هوشمندسازی جمع آوری زباله، کیوسک‌های هوشمند منعقد شده و در خصوص برگزاری رویداد اینوتهران با موضوع عمران و شهرسازی گفتگو شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *