در نشست مدیرعامل سازمان فاوا و رئیس دانشگاه امیرکبیر مطرح شد:

نگاه ویژه به دانشگاه‌ها برای توسعه اکوسیستم نوآوری
image

دکتر محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران در دیدار با دکتر احمد معتمدی، رئیس دانشگاه امیرکبیر بر انجام پروژه‌های تهران هوشمند با مشارکت بخش‌های پژوهشی و به‌ویژه دانشگاه‌ها تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فاوای شهرداری تهران، در این دیدار که در روز 9 دی در دانشگاه امیرکبیر انجام شد، دکتر فرجود، مدیر عامل این سازمان، مدل‌های مشارکتی در حوزه تأمین منابع، سرمایه گذاری و نوآوری را تشریح و ابراز امیدواری کرد در آینده و با توسعه برنامه «تهران هوشمند» ارتباط و همکاری‌های مشترک میان شهرداری تهران و دانشگاه‌ها افزایش پیدا کند.
فرجود در این نشست به معرفی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران پرداخت و وظیفه سیاست‌گذاری ICT در مجموعه شهرداری و نقش‌های اجرایی و پشتیبانی آن مثل تأمین شبکه، امنیت، دیتاسنتر، نرم‌افزار و سخت‌افزار و... را توضیح داد و گفت: نظارت و توسعه بلوغ سازمانی شهرداری تهران در زمینه فناوری اطلاعات یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در برنامه‌های سازمان تعریف شده است. ضمن اینکه از سال گذشته مأموریت اجرای برنامه تهران هوشمند را نیز به عهده داریم.
فرجود با اشاره به مدیریت پروژه‌های مربوط به تهران هوشمند در دبیرخانه ویژه آن گفت: حوزه کاری دبیرخانه تهران هوشمند تنها ICT نیست و سعی در هوشمندسازی حوزه‌های مأموریتی و دغدغه‌های شهرداری مثل رفع آلودگی هوا، ترافیک، پسماند و خدمات شهری را با همکاری سایر بخش‌ها داریم.
او در ادامه و با تشریح ابعاد تهران هوشمند گفت: ما در فاز برنامه ریزی همزمان با انجام کارهای مطالعاتی، پروژه‌های پایلوت مثل کیوسک‌های هوشمند و پارک حاشیه‌ای را آغاز کرده‌ایم. ما علاقمند به ورود و کمک به اکوسیستم نوآوری مثل ارائه داده و سرویس هستیم. البته تلاش ما این است که در این فرایند، شهرداری را از تصدی‌گری دور نگه داریم چراکه بهترین نوع تعامل با اکوسیستم نوآوری این است که ما نیازها و دغدغه‌های خود را مطرح کنیم و این مجموعه‌های نوآور با استفاده از ظرفیت‌ها و کمک‌های شهرداری بتوانند با طرح‌ها و فعالیت‌های خود به رفع این چالش‌ها بپردازند.
دکتر سید احمد معتمدی، رئیس دانشگاه امیرکبیر هم در این دیدار با تأکید بر توسعه ارتباط نزدیک میان دانشگاه‌ها با شهرداری‌ها گفت: دانشگاه‌ها جزء مهمی از شهر هستند چراکه اثرگذاری زیادی بر آن دارند. اصولاً برخی شهرها به شهرهای دانشگاهی معروف هستند چراکه این شهرها به خاطر وجود ��ین دانشگاه‌ها ایجاد شده‌اند. بنابراین مسائل زیادی برای انجام همکاری‌های مشترک با شهرداری داریم.
معتمدی در ادامه با اشاره به دانشگاه امیرکبیر به عنوان تنها دانشگاهی که برنامه راهبردی فناوری اطلاعات دارد، ظرفیت‌های آن را در حوزه‌های برق، کامپیوتر، مهندسی پزشکی و پژوهشکده‌هایی در زمینه ابررایانه را معرفی کرد و گفت: برج فناوری ابن سینا یکی از مراکز قابل اشاره در زمینه فعالیت‌های نوآورانه ماست. این برج مدل انتخابی مدیریت و راهبری خاصی دارد. ۱۳۰ مرکز و شرکت دانش بنیان در برج مشغول به کار هستند.
او در پایان گفت: ما آماده همکاری با سازمان فاوای شهرداری تهران در حوزه کمک به رفع چالش‌ها و رسیدن به شهر هوشمند به عنوان شهری با کیفیت مناسب برای زندگی همه شهروندان هستیم.
در ادامه این دیدار، مدیران دو مجموعه به بازدید از برج فناوری ابن سینا پرداختند.
 1397/10/10
print