در بازدید معاون وزیر امور اداری اندونزی از رصدخانه شهری تهران مطرح شد

تاکید بر توسعه همکاریهای مشترک در حوزه هوشمندسازی
image

معاون وزیر امور اداری و اصلاحات بروکراتیک کشور اندونزی ضمن بازدید از رصدخانه شهری تهران در گفتگو با معاون شهردار و مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری بر توسعه همکاریهای مشترک تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فاوای شهرداری تهران در این نشست که با حضور دکتر سکینه اشرفی، معاون برنامه ریزی و توسعه شهری و دکتر محمد فرجود، مدیرعامل این سازمان در روز ششم دی ماه برگزار شد، دیا ناتالیسا، معاون وزیر امور اداری و اصلاحات بروکراتیک اندونزی با تقدیر از مجموعه شهرداری تهران برای تاسیس مرکز آمار و رصد شهری، از توسعه همکاریهای مشترک در حوزه هوشمندسازی شهرها استقبال کرد.
وی همچنین در گفتگو با دکتر سکینه اشرفی، معاون شهردار از حضور زنان در کشور اسلامی ایران در پست‌های کلیدی و حساس ابراز خشنودی کرد و سپس با ساختارهای مدیریت شهری در تهران آشنا شد.
معاون وزیر امور اداری و اصلاحات بروکراتیک اندونزی در ادامه درباره کلانشهرهای این کشور و برنامه هوشمندسازی در آنها گفت: در کشور ما 540 شهر وجود دارد که برای توسعه رفاه و زندگی بهتر مردم به سمت هوشمندسازی حرکت کرده اند. کلانشهرهایی که منابع و درآمد مناسبی دارند برای این فرایند به صورت مستقل عمل می‌کنند اما برای شهرهایی که درآمد و ظرفیت‌های پایین تری دارند، دولت ما تسهیلات ویژه ای در راستای کمک به توسعه هوشمندی در نظر می‌گیرد.
در این دیدار همچنین دکتر سکینه اشرفی، معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری نیز با اشاره به زنانه تر شدن تهران، استفاده از ظرفیت‌های بانوان در مدیریت شهرها در ایران را رو به توسعه توصیف کرد و در ادامه درباره ویژگی‌های کلانشهر تهران و آینده آن با اجرای برنامه تهران هوشمند، نکاتی را مطرح کرد.
معاون شهردار با تاکید بر توسعه محله محوری در تهران و وجود 16 درصد از جمعیت کشور در این شهر گفت: تهران در حدود 8 میلیون نفر جمعیت دارد و 25 درصد از GDP کشور در آن متمرکز است.
اشرفی در ادامه با اشاره به مشکلات کلانشهرها گفت: بسیاری از کلانشهرها با مشکلاتی مثل ترافیک و آلودگی هوا رو به رو هستند که تهران نیز از این قاعده مستثنا نیست. ما در تلاش هستیم تا با حرکت به سمت هوشمندسازی، این مشکلات را رفع کنیم و بدین منظور برنامه "تهران هوشمند" را طراحی کرده و در حال پیاده سازی آن هستیم. نتیجه هوشمندسازی در تهران، ارتقای شفافیت مالی، توسعه نوآوری و بهبود کیفیت زندگی مردم خواهد بود.
در این نشست محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران در توضیح کارکرد مرکز آمار و رصد شهری گفت: رصدخانه شهری مکانی است که امکان نظارت و دیدی گسترده به تمامی اتفاقات شهر را برای مدیران فراهم می‌کند تا تصمیمات آنها بر اساس آخرین تغییرات و به روزترین داده ها باشد. ما در این مرکز برای انواع موضوعات مثل آلودگی هوا، ترافیک، مسایل اجتماعی و اقتصادی و... بر مبنای داده هایی که در اختیار داریم نقشه های موضوعی و تحلیلی تولید می‌کنیم که بر روی ماکت تهران در این مرکز قابل مشاهده و بررسی‌های عمیق است.
دکتر فرجود نیز در این دیدار با اظهار امیدواری درباره توسعه همکاریهای مشترک با کلانشهرهای اندوزی و به اشتراک گذاشتن تجربیات در زمینه هوشمندسازی و ضمن معرفی برخی از پروژه های کلیدی "تهران هوشمند" گفت: "تهران من" به عنوان حساب شهروندی برای تعامل شهرداری با شهروندان در حوزه طرح ترافیک، شهرسازی و ...، پلتفرم "داده باز" شهرداری برای اینکه استارتاپها و شهروندان را به داده های خود برای توسعه کسب و کارها متصل کنیم، پلتفرم "باهم" برای اشتراک نظرات و نوآوری‌های شهروندان، اپلیکیشن"رایا" به عنوان یک مسیریاب هوشمند با بیش از 250 لایه اطلاعاتی،  افتتاح مرکز نوآوری‌های شهری با همکاری دانشگاه شریف و ... موضوعات و پروژه هایی است که در بستر برنامه "تهران هوشمند" تعریف شده و هوشمندسازی نیز به عنوان یکی از برنامه های اصلی توسعه تهران در آینده مطرح است.
قابل ذکر است دیا ناتالیسا، معاون وزیر امور اداری و اصلاحات بروکراتیک اندونزی به همراه جمعی از مقامات دولتی و شهری این کشور و در حاشیه سفر دو روزه خود، پس از رصدخانه شهری تهران از برج میلاد نیز بازدید کردند.


 1397/10/8
print