مروری بر نشست تخصصی «نقش فناوری‌های مالی و پرداخت در توسعه خدمات شهرهای هوشمند»
image

نشست تخصصی «نقش فناوری‌های مالی و پرداخت در توسعه خدمات شهرهای هوشمند» در روز دوم همایش بین‌المللی تهران هوشمند برگزار شد و جایگاه شرکت‌های فین تک، چالش‌های نظام پرداخت شهری، پرداخت‌های خرد شهری و کاربردهای آن و ابزارهای نوین پرداخت در شهرهای هوشمند مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی سازمان فاوای شهرداری تهران در نشست تخصصی نقش فناوری‌های مالی و پرداخت در توسعه خدمات شهرهای هوشمند به معرفی شرکت‌های بخش خصوصی که در مقوله پرداخت الکترونیکی مشارکت دارند پرداخته شد.
این شرکت‌ها شامل Cpay جیبیت، تومن و ایرانی هستند و از آنجا که یکی از ویژگی‌های یک شهر هوشمند پرداخت هوشمند است شناسایی خدمات این شرکت‌های بخش خصوصی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
حسین اسلامی معاون توسعه کسب و کار گروه داده پردازی بانک پارسیان در این نشست در رابطه با جایگاه کسب و کار فینتک در شهر هوشمند گفت: واقعیت این است که نگاهی که باید به سمت شهر هوشمند داشته باشیم با نگاه حاکم بر جامعه متفاوت است. شهر هوشمند از نگاه من یک شهر ابزار مدار نیست بلکه شهری است که زندگی در آن باکیفیت است و شهروندان در آن خوشحال و راحت‌اند.
وی تأکید کرد: شهر هوشمند شهری است که در آن تصمیمات هوشمند گرفته می‌شود. به‌عنوان مثال در حوزه فینتک (پرداخت هوشمند) هرقدر درست تصمیم‌گیری کنیم شهر هوشمندتر می‌شود. فینتک به دنبال این است که وقت مردم تلف نشود، اتلاف وقت یعنی دقایق زیادی دنبال جای پارک بگردیم و یا برای بنزین زدن مدت‌ها در صف منتظر بمانیم.
در ادامه جعفر پشامی در رابطه با نقش فناوری‌های مالی و پرداخت در توسعه خدمات شهرهای هوشمند گفت: روندهایی از گذشته در کلانشهرهای مختلف کشور اتفاق افتاده و همچنان هم در حال توسعه است. شرکت‌های مختلفی در کلانشهرها در حوزه پرداخت‌های خرد فعالیت کردند. اساساً پرداخت‌های خرد از سوی شهرداری‌ها مطرح شد نه از سوی شرکت‌های فینتک. دلیل آن هم سرعت در پرداخت کرایه در سیستم حمل‌ونقل عمومی بود که شاید بتوان آن را انگیزه اولیه دانست.
سپس مهدی عبادی دبیر انجمن فینتک ایران در رابطه با جایگاه فینتک در شهر هوشمند گفت: فینتک در یک شهر هوشمند جایگاه زیرساختی دارد و به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم خدمات مورد نیاز شهروندان یک شهر هوشمند را ارائه می‌دهد. فرقی نمی‌کند که درخواست از سوی شهرداری مطرح شده یا مردم بلکه مهم این است که به هرحال نیازی وجود داشته که باید به آن پاسخ گفته می‌شد.
ناصر غانم‌زاده مدیرعامل اپاتان در این نشست تخصصی در رابطه با بحث و جایگاه استارت آپ‌ها در این مقوله گفت: با وجود اینکه استارت آپ‌های فانتزی هم گاهی در کشور راه اندازی شده اما کاملاً روشن است که اگر خواسته مردم نبوده، از آن استفاده نشده است. وقتی تعداد زیادی افراد از یک استارت آپ استفاده می‌کنند یعنی خواسته شهروندان بوده است. این مصداق شهر هوشمند نیست به نظر می‌رسد بیشتر بر روی المان‌های شهر دیجیتال تمرکز کرده‌ایم. واقعیت این است که بخش اعظمی از این استارت آپ‌ها برای مردم آرامش ایجاد می‌کند، در شهرهای بزرگ سلامت روان شهروندان بسیار مهم است و یکی از راه‌های حفظ آن، این است که بشود رفت و آمدهای غیرضروری افراد در شهر را کاهش داد.
رضا قربانی سردبیر ماهنامه عصر تراکنش نیز گفت: نکته‌ای که همیشه وجود دارد این است که تصور می‌کنم سیستمی که حلقه‌های آن به قدری ضعیف است که در هرحال مجبوریم صبح زود از خانه بیرون بیابیم لوکس‌ترین و کاربردی‌ترین اپلیکیشن‌ها را هم که در اختیار داشته باشیم باز هم رفت و آمد گریز ناپذیر است. بنابراین ادعاهای صورت گرفته در این حوزه کمی اغراق آمیز به نظر می‌رسد.
عماد ایرانی معاون فنی شرکت فاش در رابطه با نقش فینتک‌ها گفت: فینتک‍‌ها قرار نیست یکی از المان‌های شهر هوشمند باشند. استارت آپ‌ها و فینتک ها همه جا هستند و کارشان مشخص است، فینتک ها خدمات پرداخت هوشمند ارائه می‌دهند. اینکه فقط فینتک را یک المان جذاب بدانیم چندان مورد قبول نیست، مسلماً نقش بزرگ‌تری از پرداخت کرایه اتوبوس ایفا می‌کند. عبارت فینتک های فانتزی را قبول ندارم چراکه تا استارت آپ هایی با ایده‌های ضعیف نباشد کارهای خوب صورت نخواهد گرفت.
عماد ایرانی معاون فنی شرکت فاش در رابطه با این موضوع گفت: شرکت‌های بزرگ در ایران نمی‌توانند باهم تعامل کنند و وقتی از یک حدی می‌گذرند دیگر اجازه کار به استارت آپ های کوچک نمی‌دهند و حذف شرکت‌های خرد یعنی شکست در این حوزه. موضوعی را به‌عنوان پرداخت خرد شهری ارائه کردیم که طبق آن همه می‌توانند بازیگران این عرصه باشند، از این رو توجه به نقش شهرداری‌ها در اینجا حائز اهمیت است.

 
 1397/9/25
print