زهرا نژادبهرام در نشست تخصصی «زیست بوم نوآوری شهر هوشمند و الگوی بهینه مشارکت شهروندان»:

مردم، جدی‌ترین مؤلفه ایجاد شهر هوشمند
image

زهرا نژادبهرام، عضو شورای اسلامی شهر تهران در نشست تخصصی «زیست بوم نوآوری شهر هوشمند و الگوی بهینه مشارکت شهروندان»، جدی‌ترین مؤلفه ایجاد شهر هوشمند را «مردم» عنوان کرد.
نژادبهرام با اشاره به محورها و ظرفیت‌های شهر هوشمند گفت: پیاده‌سازی شهر هوشمند موجب برطرف شدن بسیاری از بحران‌ها، جلوگیری از اتلاف سرمایه و سرعت بخشیدن به تحرکات توسعه‌ای است. شهر هوشمند، نیروهای متخصص را جذب می‌کند و موجب بهینه شدن مصرف منابع می‌شود.
این عضو شورای شهر با تأکید بر ابزار بودن فناوری در نیل به هوشمندی گفت: هوش، نوآوری و یکپارچگی، زیرساخت‌های اصلی شهر هوشمند است و داشتن چشم انداز و هماهنگی در ایجاد زیست بوم نوآوری بسیار مؤثر است. این زیست بوم نیز در اتصال قوانین، ذینفعان و سرمایه شکل می‌گیرد.
در ادامه حسین حمیدی، کارآفرین مقیم در کسب و کارهای برکت در این نشست تخصصی در مورد مفهوم Living Labs توضیح داد و با اشاره به ضروری بودن نوآوری در شهر هوشمند گفت:Living Labs در واقع امکان پیاده سازی ایده‌های نوآورانه در فضای واقعی است و بر انسان محور بودن شهرها تأکید دارد. چراکه شهرها از بالا به پایین هوشمند نمی‌شود.
سپس محمد سبحان، مؤسس و مدیر فضای کار اشتراکی تیوان درباره تجربیات خود در راه‌اندازی تیوان گفت: ایجاد فضای نوآورانه برای کارآفرینی از اهداف ماست. خوشبختانه ایران در کارآفرینی رشد خوبی داشته و امکان استفاده از ظرفیت‌های جدید در این حوزه بسیار است.
در پایان حمیدرضا ششجوانی، پژوهشگر اقتصاد، فرهنگ و هنر و صنایع فرهنگی در نشست تخصصی زیست بوم نوآوری شهر هوشمند و الگوی بهینه مشارکت شهروندان با اشاره به تغییر پارادایم اقتصادی از انقلاب صنعتی تا کنون، بر توسعه مبتنی بر فرهنگ تأکید کرد و گفت: ما از شاخص‌های فرهنگی می‌توانیم درآمدزایی کنیم. نزدیک به 30 میلیون شغل از صنایع خلاق در دنیا شکل گرفته که بین 12 تا 4 درصد آن از فرهنگ است. اما این میزان در کشور ما کمتر از نیم درصد است.
قابل ذکر است نشست تخصصی زیست بوم نوآوری شهر هوشمند و الگوی بهینه مشارکت شهروندان در روز دوم همایش بین المللی تهران هوشمند در برج میلاد برگزار شد.

 


 1397/9/25
print