مجید فراهانی در نشست تخصصی سرمایه گذاری و مشارکت ذینفعان در شهر هوشمند:

ضرورت مطالعه و برنامه‌ریزی پیش از شروع پروژه‌ها
image

 مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران در نشست تخصصی سرمایه گذاری و مشارکت ذینفعان در شهر هوشمند بر ضرورت مطالعه و برنامه ریزی پیش از شروع پروژه‌های این حوزه تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فاوا، فراهانی با تأکید بر شفافیت گفت: شهرداری تهران باید به هوشمندسازی شهر به عنوان یک فرایند فراسازمانی نگاه کرده و اقتضائات آن را رعایت کند. مدیریت شهری جدید برای ارتقای شفافیت و پاسخگو بودن به مردمی کردن اقتصاد پروژه‌ها روی آورده است.
وی در ادامه این نشست تخصصی با تأکید بر دشوار بودن تضمین کیفیت پروژه‌های هوشمندسازی گفت: احتمال شکست در پروژه‌هایی که تجربه کمتری در آن وجود دارد بیشتر است. بنابراین آغاز این پروژه‌ها نیازمند تحقیق و توسعه بسیار است و استفاده از شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها برای این منظور، توصیه می‌شود.
فراهانی سپس با اشاره به مزایای استفاده از بخش خصوصی گفت: همکاری مشترک با بخش خصوصی در راستای توسعه مدیریت یکپارچه، مدیریت بهینه اعتبارات، جلوگیری از تورم نیروی انسانی و کاهش هزینه‌ها مؤثر است.
امیررضا لیلازی، معاون راهبرد و فناوری در گروه فن‌آوران هوشمند بهسازان فردا در بخش دیگری از این نشست با اشاره به انجام تفاهمنامه با شهرداری تهران گفت: با این تفاهمنامه می‌توان در حوزه زیرساخت‌های لازم، نقشه راه و چارچوب‌ها گامی به جلو رفته و اعتماد ذینفعان را تأمین کنیم. در مشارکت، تعیین راهبردها، شناسایی اهداف و ایجاد اتحاد سیاسی از اهمیت بسزایی برخوردار است
در ادامه محمود جراحی، معاون توسعه خدمات بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: در مشارکت بخش خصوصی و عمومی (PPP) امکان ارائه خدمات عمومی با کیفیت بهتری وجود دارد. همچنین با جذب سرمایه گذاری جدید، مدیریت پروژه به صورت بهینه‌ای انجام می‌شود.
وی همچنین در توضیح موانع توسعه مشارکت گفت: ظرفیت‌های پایین بخش دولتی برای مدیریت، نبود قراردادهای روشن و درک ضعیف تصمیم گیران از اهمیت این مشارکت و ... از موانع و چالش‌های پیش رو در این حوزه است.
علی نیازی، سرپرست سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران نیز گفت: در تعامل با بخش خصوصی دو روش کلی وجود دارد. پروژه/خدمت مشارکتی و یا تأمین مالی پروژه/ خدمت و در هر نوع مشارکتی اول باید تکلیف وجود تکنولوژی‌ها و همچنین نقش خود را به عنوان شهرداری تهران روشن کنیم.
نیازی در ادامه یکی از چالش‌های موجود در شکل گیری این مشارکت را سیاستگذاری و رگولاتوری خواند و گفت: بهره بردن از مشاورین باتجربه بین‌المللی در برخی حوزه‌ها مثل تنظیم قراردادهای کلان در بهینه سازی مشارکت نقش بسزایی دارد.

 1397/9/21
print