نگاهی به نشستهای تخصصی محیط شهری و سلامت هوشمند و الزامات و تجارب حرکت به سمت شهر هوشمند
image

نشستهای تخصصی «محیط شهری و سلامت هوشمند» و «حرکت به سمت شهر هوشمند، الزامات و تجارب» در روز ابتدای همایش تهران هوشمند در برج میلاد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فاوای شهرداری تهران نشست محیط شهری و سلامت هوشمند با هدف ارائه راهکارهای مواجهه با چالش آلودگی‌های شهری (هوا، آب و خاک)، مدیریت هوشمند پسماند و پساب شهری، خدمات هوشمند سلامت در شهرهای آینده و دسترس پذیری و زندگی هوشمند شهری برگزار شد.
معرفی سامانه‌های سنجش آلودگی هوا، آلودگی‌های صوتی و سایر آلودگی‌های زیست محیطی از موضوعات مورد بحث در این نشست بود. برداشت آنلاین اطلاعات منابع آلاینده و پیش بینی آلودگی هوا و مدیریت هزینه‌های اجتماعی و سلامت از دستاوردهای این سامانه است. همچنین ارتباط شاخص‌های شهر هوشمند با محیط زیست و اهداف توسعه پایدار در شهرها از دیدگاه محیط زیست از دیگر مباحث مورد بحث در این نشست بود.
در این نشست، صدرالدین علیپور، مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهری، زینب نصیری، مدیرکل سلامت شهرداری، امید نیک پور، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی، سید آرش حسینی میلانی، عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر، امیرحسین اسدی، رئیس مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت دیجیتال و وحید حسینی، دبیر کارگروه ملی آلودگی هوای کشور حضور داشتند.
همچنین نشست تخصصی «حرکت به سمت شهر هوشمند، الزامات و تجارب» نیز در حاشیه دومین همایش تهران هوشمند با حضور محمد سالاری، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شهر تهران، عطا الله ملکی تبار، رییس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت نهاد ریاست جمهوری، سپهر موسوی زاده، رییس کمیته ملی شهرهای هوشمند، امیر ناظمی، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری مشهد و فرهاد توکل، مدیر اجرایی دبیرخانه تهران هوشمند برگزار شد.
این نشست با توجه به هوشمندسازی به عنوان رویکرد جامع مدیریت شهری برگزار شد و هدف نهایی از هوشمندسازی را توسعه پایدار شهری در ابعاد مختلف تعریف کرد.
در ادامه این نشست به بحث و بررسی پیرامون کاربرد اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی و مسائل اخلاقی مربوط به آن پرداخته شد. همچنین موفقیت پروژه‌های شهر هوشمند در شهرهای مختلف جهان و دستاوردهای هوشمندسازی در سایر کلانشهرها و دستگاه‌های اجرایی کشور بررسی شد.
الزامات و سیاست‌های توسعه شهر هوشمند و معرفی برنامه تهران هوشمند و نقشه راه آن از دیگر محورهای این نشست بود.


 1397/9/21
print