در روز اول همایش تهران هوشمند

نشست تخصصی راهکارهای هوشمندسازی در حوزه پایداری، تاب آوری و ایمنی شهری برگزار شد
image

نشست تخصصی راهکارهای هوشمندسازی در حوزه پایداری، تاب آوری و ایمنی شهری در حاشیه روز اول همایش تهران هوشمند برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فاوای شهرداری تهران، این نشست که با حضور علی اکبری، مدیر عامل نوسازی شهر تهران،صمیم مرادی، معاون عملیات سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران، مهدی داوری، مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری، لارس مینث، عضو شورای جهانی شهرهای هوشمند و عده ای از کارشناسان و متخصصان این حوزه برگزار شد، تاب آوری شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت.
بر این اساس، شهر تهران در مقایسه با کلانشهرهای مدرن جهان در برابر حوادث طبیعی و سوانح تاب آوری کافی ندارد. بافت فرسوده‌ای که در مناطق مرکزی و جنوبی شهر وسعت بیشتری دارد، شاخص تاب آوری شهر را کاهش داده است. علاوه بر این، شبکه‌های آب، گاز، برق و فاضلاب نیز در بخشی از شهر مقاومت لازم را در برابر سوانح وحوادث ندارند و اینگونه به نظر می‌رسد که باید در رابطه با بهبود شاخص تاب آوری تهران اقدامات جدی صورت پذیرد.
در ادامه این نشست، تاب آوری شهرهای هوشمند و ارائه نقشه کلی هوشمندسازی در ایمنی عمومی و تاب‌آوری شهری مورد بحث قرار گرفت. بر اساس اظهارات کارشناسان این نشست تخصصی، شهر هوشمند مزایای بیشماری دارد اما به تبع آن تهدیدات و آسیب پذیری هایی نیز با خود به همراه می آورد. به عبارت دیگر، اگر در یک شهر هوشمند ملاحظات امنیتی را در زیرساخت های شهر رعایت نکنیم، کل سیستم هوشمند شهری تبدیل به سرباز دشمن می شود، از این رو مقوله پدافند غیرعامل در ساختار یک شهر هوشمند حائز اهمیت است.
بر اساس این گزارش، محورهای این نشست شامل راهکارهای هوشمندسازی ایمنی عمومی و مدیریت بحران شهری، تجارب و راهکارهای افزایش تاب آوری در شهرهای هوشمند،  درس آموخته های شهرهای هوشمند جهان در پیشگیری و واکنش سریع در مواقع اضطراری است.

 1397/9/21
print