برنامه تهران بیست در مسیر تهران هوشمند
image

 برنامه «تهران بیست» که شامگاه شنبه از شبکه پنج سیما پخش شد به مبحث شهر هوشمند اختصاص داشت و میزبان دکتر بهاره آروین، عضو شورای شهر تهران و دکتر علی یقطین، سرپرست دبیرخانه تهران هوشمند بود.
به گزارش روابط عمومی سازمان فاوای شهرداری تهران، بهاره آروین که رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر است، با اشاره به توسعه هوشمندی و تأثیر آن در همه حوزه‌های مدیریت شهری بر نقش سازمان فاوای شهرداری تهران در این برنامه تأکید کرد و گفت: رویکرد این سازمان در دوره جدید مدیریت شهری بر شهر هوشمند متمرکز بوده است. همان‌طور که می‌دانید این سازمان، اولین همایش تهران هوشمند را در اسفند سال 96 برگزار و با فاصله کمی تا اردیبهشت ماه شاخص‌های اصلی این برنامه را استخراج و ارائه کرد.
آروین در ادامه هوشمندسازی را به دلیل ایجاد کسب و کارهای جدید، موجب رشد اشتغال دانست و ضمن تأکید بر اهمیت ارتباط شهروندان با شهرداری به وسیله یک درگاه واحد گفت: اگر این درگاه واحد ایجاد شود، شهروندان یک حساب کاربری واحد می‌سازند و هر تعاملی که با شهرداری داشته باشند را به وسیله این حساب کاربری انجام می‌دهند. کارهایی مثل تهیه طرح ترافیک، ارتباط با137، ارائه نظرات و نوآوری‌ها، استفاده از نقشه شهر تهران و... از این دست نمونه هاست.
در ادامه این برنامه، علی یقطین با اشاره به ارتقای کیفیت زندگی شهروندان با کمک فناوری اطلاعات و در قالب شهر هوشمند گفت: مبحث هوشمندی در ابعاد مختلف مثل اقتصاد هوشمند، محیط هوشمند، زیرساخت هوشمند و حکمروایی هوشمند در حال پیگیری است و توسعه هوشمندی کمک می‌کند تا شهروندان در یک شهر نوآور، خلاق و پویا زندگی کنند.
یقطین در ادامه، شهر هوشمند را یک روند و پروسه دانست و گفت: «تهران هوشمند» یک فرایند است که از برنامه‌ریزی و ترسیم نقشه راه شروع شده و به آگاه سازی، ترویج میان شهروندان، پروژه‌های پایلوت و توسعه این پروژه‌ها در قالب مجموعه‌های مختلف منتهی می‌شود. البته ما پروژه‌های پایلوت را هم شروع کرده‌ایم. مثل نصب کیوسک‌های هوشمند در تهران یا راه‌اندازی سامانه «تهران من» به عنوان پلتفرم واحد و یکپارچه‌ای برای ارائه سرویس به شهروندان.

 1397/8/6
print