با حضور اعضای کارگروه شهر هوشمندِ کلانشهرهای کشور برگزار شد

تور شهر هوشمند از مرکز داده و مونیتورینگ تا بیدود و رصدخانه شهری
image

مدیرعامل سازمان فاوا در کارگروه شهر هوشمندِ کلانشهرهای کشور که در این سازمان برگزار شد بر پیشرو و به‌روز بودن شهروندان و اهمیت هماهنگ شدن شهرداری‌ها با نیازهای آنان تاکید کرد.  
به گزارش روابط عمومی سازمان فاوای شهرداری تهران، کارگروه شهر هوشمندِ کلانشهرهای کشور روز دهم بهمن ماه با حضور محمود میرلوحی، عضو شورای اسلامی شهر و محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران در این سازمان برگزار شد و انها در قالب یک تور چهار ساعته با بخشی از اقدامات هوشمندسازی تهران آشنا شدند.
دکتر فرجود در این نشست با اشاره به تمرکز سازمان بر توان شهرداری برای شروع پروژه‌های تهران هوشمند، بر نقش شهروند هوشمند تأکید کرد و با اشاره به پروژه آموزش شهروندی گفت: خوشبختانه شهروندان آن‌قدر پیشرو هستند که شهرداری‌ها باید خودشان را با خواسته‌ها و دانش به‌روز آن‌ها هماهنگ کنند.
مدیرعامل سازمان فاوا سپس برنامه‌های این سازمان در همکاری با استارتاپ‌ها را تشریح کرده و گفت: نگاه شهرداری تهران در ارتباط با استارتاپ‌ها بیشتر نگاهی حمایتی است و تصدی گری را کنار گذاشته‌ایم. مثلاً در تفاهم‌نامه‌هایی که با دانشگاه‌های بزرگ ایران مثل دانشگاه شریف، تهران و امیرکبیر داریم در تشکیل تیم و خروجی استارتاپ‌ها با هدف رفع نیازهای شهری گام برداشته‌ایم. برای مثال در کار مشترکی با دانشگاه شریف مرکز نوآوری‌های شهری را راه اندازی کرده‌ایم.
فرجود در بخش دیگری از این نشست به تشریح اهم اقدامات سازمان و دبیرخانه تهران هوشمند پرداخت و با اشاره به تولید روزانه بیش از 10 ترابایت داده گفت: شهرداری تهران دارای 222 سرور فیزیکی و هزار و 310 سرور مجازی است که در نوع خود قابل توجه است. همچنین ما روزانه وظیفه پاسخگویی به حدود 2 میلیون درخواست در 20 سامانه مربوط به اطلاعات مکانی شهرداری تهران را بر عهده داشته و تقریباً با 300 حمله سایبری به طور روزانه درگیر هستیم.

در ادامه این نشست، محمود میرلوحی با اشاره به اهمیت برگزاری جلسات مشترک با کلانشهرها در حوزه دغدغه‌های عملیاتی و اجرایی گفت: در طول 21 جلسه گذشته تصمیمات مهم بسیاری گرفته و اجرایی شده است که تشکیل شورای راهبردی شهر هوشمند، تصمیم به تبادل و اشتراک‌گذاری و ایجاد پلتفرم و پروتکل‌های مشترک، رفع انحصار مشاورین خصوصی، تبدیل دیتا به ارزش افزوده و جلب حمایت دولت از جمله تصمیمات و دستاوردهای این نشست‌های مشترک بوده است.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با تأکید بر تعیین ردیف اعتباری جدید برای شهر هوشمند گفت: پروژه‌های شهر هوشمند باید منابع خود را تأمین کنند. البته این منابع، پایدارتر و کم هزینه‌تر از سایر اقدامات در شهرداری‌هاست اما برای شروع آن نیازمند سرمایه‌گذاری‌های درست هستیم تا در ادامه بتواند ارزش افزوده‌ای تولید کند. برای این منظور می‌بایست ساختار سازمانی فاوای کلانشهرها تقویت شده تا توان اجرایی بالاتری پیدا کنند.
در انتهای این نشست، ضمن بررسی پروژه‌های تهران هوشمند، طی گفتگویی نظرات و پرسش‌هایی در خصوص این پروژه‌ها، مطالعات مربوط به هوشمندسازی و نحوه به اشتراک‌گذاری آن‌ها با کلانشهرها مطرح شد.
همچنین اعضای کارگروه شهر هوشمند کلانشهرها که از شهرهایی همچون شیراز، تبریز، اصفهان، قم، مشهد و... در این نشست شرکت کرده بودند در ادامه سفر خود به تهران از دیتاسنتر شهرداری واقع در سازمان فاوا، اتاق مانیتورینگ مرکز کنترل ترافیک، کانکس‌های دوچرخه (بی دود)، کیوسک‌های هوشمند و مخازن هوشمند منطقه دو شهرداری و مرکز آمار و رصد شهری تهران نیز بازدید به عمل آوردند.
 1397/11/11
print