انعقاد تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک میان سازمان فاوای شهرداری تهران و ناحیه نوآوری دانشگاه شریف
image

 تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک میان سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و ناحیه نوآوری دانشگاه شریف در روز 25 دی ماه و در حاشیه رویداد معرفی این ناحیه منعقد شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فاوای شهرداری تهران، در این رویداد که با حضور پیروز حناچی، شهردار تهران، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فاوا، رسول کشت پور، شهردار منطقه دو و محمود فتوحی، رئیس دانشگاه شریف در این دانشگاه برگزار شد، ضمن انعقاد دو تفاهم‌نامه با سازمان فاوا و شهرداری منطقه دو در حوزه توسعه نوآوری، طرح جامع «ناحیه نوآوری شریف» تشریح شد.
دکتر ستاری در این رویداد با اشاره به اهمیت نقش شهرداری در شکل گیری اکوسیستم نوآوری گفت: ما در منطقه بزرگ‌ترین استارتاپ‌ها را داریم. نصف کاربران اینترنت منطقه ایرانی هستند. در بیوتکنولوژی در منطقه بی‌نظیر هستیم و برای حمایت از این فعالیت‌ها نیاز به اکوسیستم نوآوری داریم.
دکتر حناچی، شهردار تهران نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اینکه فضای ساخته شده در شهر، محصول توجه به سه محور سرمایه‌گذاران، مدیریت شهر و منافع شهروندان است، گفت: ما طرفدار حرکت‌های نوآورانه هستیم و کاملاً از این پویش‌ها حمایت می‌کنیم. شکل گیری اکوسیستم و رشد اجزای نوآوری باید همزمان توسعه یابد.
شهردار تهران سپس با اشاره فضاهای خالی شهری و استفاده بهینه از آن‌ها برای توسعه فعالیت‌های استارتاپ‌ها گفت: عدم تمرکز و کوچک شدن دولت‌ها، خروج صنعت از شهرها و توسعه بخش خصوصی سه تحول عمده ایست که از آن‌ها به عنوان رنسانس شهری نام می‌برند. از این ظرفیت‌ها باید برای توسعه شرکت‌های استارتاپی استفاده کنیم و رفع چالش‌های شهری مثل تفکیک زباله، آلودگی هوا و ترافیک و... مسائلی است که انتظار می‌رود این شرکت‌ها بر آن تمرکز داشته باشند.
شایان ذکر است در این مراسم، تفاهم‌نامه‌ای میان پارک علم و فناوری دانشگاه شریف با سازمان فاوای شهرداری تهران به عنوان مرکز و دبیرخانه تهران هوشمند، پیرامون ایجاد زمینه‌های توسعه تعاملات دو طرفه و هم افزایی میان سازمان و پارک و نحوه استفاده از ظرفیت‌های موجود، منعقد شد.
تبیین شیوه‌های حمایت از پژوهشگران، شرکت‌ها و استارتاپ‌های شهری، تسهیل شرایط برای برگزاری دوره‌های آموزشی و بررسی نحوه استفاده از توان علمی و تکنولوژی شرکت‌ها و استارتاپ‌ها در حل مشکلات شهری از مهم‌ترین موضوعات این تفاهم‌نامه است.


 1397/10/25
print