شهردار تهران در نشست هم‌اندیشی نخبگان شهر هوشمند تاکید کرد:

تحقق شهر زیست‌پذیر و شهروند مشارکت‌پذیر با هوشمندسازی
image

دومین نشست هم‌اندیشی نخبگان شهر تهران با حضور سید محمدعلی افشانی شهردار تهران، اعضای شورای شهر، صاحب نظران و اساتید دانشگاه با موضوع محوری «شهر هوشمند» در برج میلاد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فاوای شهرداری تهران، در این نشست که در روز دوشنبه نوزدهم شهریور ماه برگزار شد محمدعلی افشانی، شهردار تهران با تأکید بر اینکه ارتقای کیفیت زندگی و رضایت شهروندان از اهداف اصلی تحقق شهر هوشمند است، افزود: باید در مسیر تحقق شهر هوشمند از تجارب نخبگان و همچنین تجارب جهانی بهره بگیریم.
او تأکید کرد: برنامه را باید سریع شروع کنیم. باید به مرور زمان برنامه تکمیل شود در غیر این صورت اگر بنشینیم که برنامه کاملی نوشته شود که هیچ‌گاه این امر محقق نخواهد شد. در حقیقت باید هوشمندسازی در بخش‌هایی که در حال حاضر امکان‌پذیر است، آغاز شود. یکی از این بخش‌ها صدور پروانه است.
افشانی با اشاره به اینکه تا پایان سال جاری سیستم صدور پروانه باید به طور کامل هوشمندسازی شود، افزود: با هوشمندسازی این روند افراد می‌توانند هزینه صدور پروانه را در تمام سطح شهر به صورت هوشمند محاسبه کنند و آن را به صورت هوشمند پرداخت کنند. در حوزه حمل و نقل نیز تاکسی‌های اینترنتی که امروز مورد استفاده شهروندان هستند، بخشی از هوشمندسازی شهر هستند. این یعنی کاهش هزینه‌ها و کاهش زمان اتلاف شده.
شهردار تهران با تأکید بر هوشمندسازی پارک‌های حاشیه‌ای، درباره فرایند هوشمند آبیاری فضای سبز تصریح کرد: در آبیاری فضای سبز نیز که امروز یکی از معضلات ما محسوب می‌شود می‌توانیم از هوشمندسازی بهره بگیریم و به این ترتیب مشخص کنیم در چه زمانی و به چه میزانی فضای سبز سطح شهر آبیاری شود.
افشانی تأکید کرد: ارتقای کیفیت زندگی مردم و رضایتمندی شهروندان از اهداف تحقق هوشمندسازی شهر است و همه این موارد در شعار ما یعنی شهر زیست‌پذیر، شهروند مشارکت‌پذیر نهفته است.
در این نشست همچنین حجت میرزایی، معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا با اشاره به این مسئله که برنامه سوم توسعه در حال تدوین است و تا پایان شهریور به شورا ارائه شود و با اشاره به بهره برداری از 5 سامانه و اپلیکیشن مهم شهری در روزهای آینده گفت: موضوع شهر هوشمند در برنامه سوم توسعه به صورت ویژه‌ای دیده شده و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در این زمینه کار شبانه روزی انجام می‌دهد.
او سامانه‌های داشبورد مدیریتی شهر تهران، پلتفرم مشارکت فراگیر شهروندان، اپلیکیشن تهران‌یاب، سامانه دستیابی شهروندان به داده‌های شهری و سامانه مدیریت خدمات شهری را بخشی از برنامه هوشمندسازی و ایجاد زیرساخت‌های مشارکت و نظارت فراگیر شهروندان و شفاف سازی فرآیندهای مدیریت شهری و نیز ابزارهای مؤثری برای بهبود کیفیت زندگی و کاهش زمان و هزینه زندگی و جابه‌جایی در شهر عنوان کرد.
در ادامه دکتر محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران با تأکید بر چالش‌ها و فرصت‌های تهران و موضوعات متنوعی که مدیریت شهر را درگیر می‌کند، گفت: با توجه به تغییرات بسیارِ شهر تهران، نیازمند نوع متفاوتی از نگاه و برخورد با آن هستیم.
مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران در ادامه با تأکید بر هوشمندسازی به عنوان راه حل بسیاری از معضلات تهران گفت: هوشمندسازی یک مدل تفکر در خصوص اداره شهر است. شهر هوشمند شهری است که با داده‌ها اداره می‌شود و ابعاد مختلفی مثل حاکمیت، زندگی، حمل و نقل، اقتصاد و زیرساخت هوشمند دارد که مفاهیمی صرفاً الکترونیک و تنها مبتنی بر فناوری نیست.
او در ادامه گفت: مطالعات فراوانی در این زمینه انجام و اسناد کلانشهرهای بزرگ دنیا در حوزه هوشمندسازی واکاوی و نهایتاً سیاست‌های کلان مشخص شد. در حال حاضر ۲۵۰ پروژه هوشمندسازی تعریف و نهایتاً پیش نویس ۲۱ پروژه تهیه شد که نخستین گام آن موضوع برنامه ریزی است.
 1397/6/20
print